Find A Club:

Elected Officers of the Executive Committee


President

Zenia Warren

Killeen
[email protected]
Central Texas RW

View Bio

First Vice President

Debra W Harper

Heath
[email protected]
Parks City RW

View Bio

VP BYLAWS

Tiffany Miller

Rockwall
[email protected]
Rockwall Co. RW

View Bio

VP campaign activities

Robbi Hull

Austin
[email protected]
Austin RW

View Bio

VP FINANCE

Bergundi Cain

Deer Park
[email protected]
Baytown RW

View Bio

VP legislation

Jill Tate

Colleyville
[email protected]
Texas Strong RW

View Bio

VP MEMBERSHIP

Corrine Miklosh

Plano
[email protected]
Conner Harrington RW

View Bio

VP PROGRAMS

Sherry Hurt

Midland
[email protected]
Ector RW

View Bio

SECRETARY

Kellye Duncan Garrett

San Angelo
[email protected]
San Angelo RW

View Bio

TREASURER

Carla Birk

Round Rock
[email protected]
Northwest Austin RW

View Bio

IMMEDIATE PAST PRESIDENT

Kit Whitehill

Coppell
[email protected]
Coppell RW

View Bio

Standing Committee Chairs

(Members of the Executive Committee)


Awards

Patty Castillo

[email protected]

PAC CHAIR

Susan Friedrich

[email protected]

PUBLIC RELATIONS

Michele Samuelson

[email protected]

COMMUNITY ENGAGEMENT

Kristi Antonick

[email protected]

DD/DP Training Coordinator

Ronnye Cowell

[email protected]

Executive Committee Members At-Large


Member at-large

Mary Heffernan

Member at-large

Anita Moore

Member at-large

Gail Teegarden

Ex-Officio Members of the Executive Committee


Toni Anne Dashiell

Republican National Committeewoman

Toni Anne Dashiell

[email protected]
Kendall County RW

Vice Chairman, Republican Party of Texas

Dr. Dana Myers

[email protected]
Magic Circle RW

PARLIAMENTARIAN

Jan Duncan

nfrw Liaison
(Nfrw 2nd vp)

Karen Newton

Deputy Regional Presidents


Region I
Senate Districts 28, 31

Dianne Hefley

Region II
Senate District 28

Lynda Hogue

Region III
Senate Districts 9, 10, 12, 30

Charla Brotherton

Region IV
Senate Districts 2, 8, 12, 16, 23

Diane Dees

Region V
Senate Districts 1, 2, 3

Denise Rives

Region VI
Senate Districts 3, 5, 6

Sylvia Rosenberger

Region VII
Senate Districts 2, 5, 10, 18, 22

Sherry Fauth

Region VIII
Senate Districts 10, 22, 28

To Be Filled

Region IX
Senate District 31

Debi Hays

Region X
Senate District 29

To Be Filled

Region XI
Senate Districts 19, 24

To Be Filled

Region XII
Senate Districts 24, 25, 28

Shelly Flowers

Region XIII
Senate Districts 5, 14, 24, 25

To Be Filled

Region XIV
Senate Districts 24, 25

Sally Thiel

Region XV
Senate Districts 18, 27

Becky Berger

Region XVI
Senate Districts 20, 21, 27

Celeste Huff

Region XVII
Senate Districts 4, 7, 17, 18

Alice Melancon

Region XVIII
Senate Districts 11, 17

Roxanne Lewis

Senate District Directors


Senate District 1

Melanie Grammar

Senate District 2

Cindy Burkett

Karen Morris

Senate District 3

Karen Morris

Senate DIstrict 4

Julie Faubel

Sue DeVillez

Senate District 5

Sue De Villez

Senate District 6

Marga Matthews

Senate District 7

Donnie Lubeck

Senate DIstrict 8

Sue Reeves

Senate District 9

Carol Anderson

Senate District 10

Anita Moore

Debbie Gurtian Roan

Senate District 11

Deborah Roan

Senate District 12

Mary Stimek

 

Senate District 13

No Clubs

Senate District 14

Mary Heffernan

Senate District 15

No Clubs

Senate District 16

Susan Cumby

Senate District 17

Tina Gibson

Senate District 18

Amy Mundy

Senate District 19

Kelly Perry

Senate DIstrict 20

Carrie Moore

Senate District 21

Ruby Manen

Senate District 22

Kathy Endres

Senate District 23

Juliana Martinez

Senate DIstrict 24

Gail Teegarden

Senate District 25

Carolyn Besselman

Senate District 26

No Clubs

Senate District 27

Carolyn Dunkin

Senate DIstrict 28

Joni Matthews

Senate District 29

Rhonda Lee Davidson

Senate District 30

Kathryn Puckett

Senate District 31

Judy Calloway

Special Committee Chairmen


ALLIANCE COMMITTEE

Kit Whitehill

Americanism

Rebecca Vajdak

Appointments CHAIR

Laura Carlson

ARMED SERVICES CHAIR

Barbie Baker

Ballot security/election integrity

Jessica Hart Steinmann

campaign management school

Lauren Mooney

candidate school coordinator

Trasa Cobern

Caring for america

Rachael Peters

chaplain

Dr. Anne Slagel

Communications

Ashley Walter

conflict mediator

Melanie Grammar

Convention chair

Carol Van De Walle

convention site selection

Kit Whitehill

Courtesy

Crystal Smith

Energy

Debra Harper

First Lady of Texas Liaison

Sharon Edwards

Historian and Archives

Daryl Reynolds

hospitality Protocol Co-Chair

Susie Cintron

hospitality Protocol co-chair

Elizabeth Hanson Walker

judicial liaison

Justice Jane Bland

LEadership day chair

Debra Haper

 

LEadership day co-chair

Sarah Bolton

LEadership development

Cassie Daniel

Legal affairs counsel

Lene’ Alley DeRudder

Literacy

Barbara Eddleman

merchandise manager

Renee Lunsford

military liaison

To Be Filled

new member welcome

Crystle Cloud

patron co-chair

Janet Brown

Patron Co-chair

Brenda Howard

Past Presidents Council

Carolyn Hodges

research and current issues chair

Julia Morton

resolutions chair

Jennifer Groysman

RPT Road to Convention Chair

Jill Tate

Scholarships

Rhonda Anderson

 

Technology/Website

Melody Briggs

TRCCA Liason

Kara Chasteen

texas house liaison

The Honorable Ellen Troxclair

donna campbell

texas senate liaison

The Honorable Donna Campbell

Texas State Board of Education Liaison

Dr. Audrey Young

TimeKeeper

Daryl Reynolds

VEP Voter Engagement Project

Mary Heffernan

Victory

Mary Jane Avery

woman of distinction

Sylvia Gartner

40 under 40

Ashley Walter

Council Presidents


Dallas county

Susan Cumby

Greater houston

Tina Gibson

Greater San antonio

Carolyn Besselman