Find A Club:

Elected Officers of the Executive Committee


Karen Newton

President

Karen C. Newton

San Antonio
[email protected]
Alamo Heights RW

Glynis Chester

First Vice President

Glynis Chester

Frisco
[email protected]
RW of Greater North Texas

Diane Haddock

VP BYLAWS

Diane Haddock

Fort Worth
[email protected]
Cowtown RW

Michele Samuelson

VP campaign activities

Michele Samuelson

Austin
[email protected]
Northwest Austin RW

Becky Berger

VP FINANCE

Becky Berger

Schulenburg
[email protected]
RW of Yoakum

Julie Faubel

VP legislation

Julie Faubel

Montgomery
[email protected]
Lake Conroe Area RW

Rhonda Lacy

VP MEMBERSHIP

Rhonda Lacy

Midland
[email protected]
Midland County RW

Linda Hagler

VP PROGRAMS

Linda Hagler

Temple
[email protected]
Central Texas RW

Marie Maggio

SECRETARY

Marie Maggio

Beaumont
[email protected]
Golden Triangle RW

Cindy Payne

TREASURER

Cindy Barberio Payne

Spring Branch
[email protected]
Bulverde Area RW

Theresa Kosmoski

IMMEDIATE PAST PRESIDENT

Theresa Kosmoski

Houston
[email protected]
Village RW

Standing Committee Chairs

(Members of the Executive Committee)


Janis HoltAWARDS CHAIR

Janis Holt

[email protected]

Gwen WithdrowPAC CHAIR

Gwen Reck Withdrow

[email protected]

Barbara TaguePUBLIC RELATIONS

Barbara Tague

[email protected]

Kit WhitehillCOMMUNITY ENGAGEMENT

Kit Whitehill

[email protected]

Executive Committee Members At-Large


District Director SD

Barbara Buxton

[email protected]

Sue DeVillez

District Director SD

Sue Devillez

[email protected]

Debbie Gurtian Roan

District Director SD

Deborah Guitian Roan

[email protected]

Ex-Officio Members of the Executive Committee


Jody Rushtonnfrw officers

Jody Rushton

Plano
[email protected]
Conner Harrington RW

Leslie Fitzpatrick

Lesli Fitzpatrick

[email protected]

Republican National Committeewoman

Toni Anne Dashiell

[email protected]
Kendall County RW

Vice Chairman, Republican Party of Texas

Amy Clark

[email protected]
Wilson County RW

Deputy Regional Presidents


Jeanette SternerRegion I
Senate Districts 1 & 2

Jeanette Sterner

[email protected]

Alice MelanconRegion II
Senate Districts 4, 6, 7, 13, 15

Alice Melancon

[email protected]

Daryl ReynoldsRegion III
Senate Districts 8, 16, 23

Daryl Reynolds

[email protected]

Sherry FauthRegion IV
Senate Districts 3 & 5

Sherry L. Fauth

[email protected]

Loretta RobertsRegion V
Senate Districts 11, 17, 18

Loretta Roberts

[email protected]

Region VI
Senate Districts 9, 10, 12

Shelly Rayburn

[email protected]

Region VII
Senate Districts 19 & 21

Judy Hooge

[email protected]

Region VIII
Senate Districts 28, 29, 30, 31

Juandelle Lacy Roberts

[email protected]

Region IX
Senate Districts 14, 25, 26

Linda Kinney

[email protected]

Region X
Senate Districts 20, 21, 27

Judy Hooge

[email protected]

Region XI
Senate Districts 22 & 24

Gail Teegarden

[email protected]

Senate District Directors


Senate District 1

Wendy Osburn

[email protected]

Melanie GrammerSenate District 2

Melanie Grammar

[email protected]

Senate District 3

Vacant

Pearl Maggio

Senate DIstrict 4

Pearl Maggio

[email protected]

Sue DeVillezSenate District 5

Sue DeVillez

[email protected]

Senate District 6

Senate District 7

Barbara Buxton

[email protected]

Catherine GibbSenate DIstrict 8

Catherine Gibb

[email protected]

Senate District 9

Cindy Ann Stouff

[email protected]

Senate District 10

Charla Brotherton

[email protected]

Debbie Gurtian RoanSenate District 11

Deborah Guitian Roan

[email protected]

Senate DIstrict 12

Dianne Edmondson

[email protected]

Senate District 13

RobbiHull

Senate District 14

Robbi Hull

[email protected]

Senate District 15

Senate DIstrict 16

Deborah Guerriero

[email protected]

Senate District 17

 Cindy Siegel

[email protected]

Dani PostSenate District 18

Dani Post

[email protected]

Senate District 19

Sylvia Hernandez Maddox

[email protected]

Senate DIstrict 20

Michelle GaySenate District 21

Michelle Ann Gay

[email protected]

Merryl Jones 2014

Senate District 22

Merryl Jones

[email protected]

Senate District 23

Juliana Martinez

[email protected]

Zenia WarrenSenate DIstrict 24

Zenia Warren

[email protected]

Deanna AbiassiSenate District 25

Deana Abiassi

[email protected]

Senate District 26

Senate District 27

Vacant

Senate DIstrict 28

Anita Betty

[email protected]

Senate District 29

Jennifer Favor Howell

[email protected]

Senate District 30

Judy James

[email protected]

Dianne HefleySenate District 31

Dianne Hefley

[email protected]

Special Committee Chairmen


Americanism co-chair

Jeannee O’Neill

[email protected]

Americanism Co-Chair

June Rentmeester

[email protected]

Appointments

Deborah M. Wall

[email protected]

Ballot security

Kittie Rice

[email protected]

candidate development

Rachel Woods

[email protected]

Caring for america

Jill Tate

[email protected]

chaplain

Cindy Asche

[email protected]

club development

Cassie Daniel

[email protected]

contact coordinator

Kim Bailey

[email protected]

convention 2019 chairman

Sherry Peterson

[email protected]

convention 2019 co-chair

Deborah Guitian Roan

[email protected]

convention site selection

Theresa Kosmoski

[email protected]

Courtesy

Karyn Brownlee

[email protected]

dd / dp coordinator

Jennifer Lambert

[email protected]

first lady of texas liason

Marilyn Davis

[email protected]

hospitality co-chair

Belinda Frisk

[email protected]

hospitality co-chair

Patti Johnson

[email protected]

intern development

Rossy Fariña-Strauss

[email protected]

it digital technology & communications

Melody Briggs

[email protected]

IT DIGITAL TECHNOLOGY & COMMUNICATIONS

Whitney Newman Brubaker

[email protected]

IT multimedia content

Grace Jones

[email protected]

it social media content

Michelle Martin

[email protected]

it training

Cassie Daniel

[email protected]

IT Website Content

Sarah Nguyen

[email protected]

judicial liason

The Honorable Debra Lehrmann

[email protected]

Leadership day co-chair

Sue De Villez

[email protected]

Leadership day co-chair

Paula Dennis

[email protected]

leadership development

Debi Hays

[email protected]

legacy leadership award

Theresa Kosmoski

[email protected]

Legal affairs counsel

Susan Mathews

sm[email protected]

literacy

Texas Moore

[email protected]

membership feedback

Shirley A. Martinez

[email protected]

merchandise manager

Corrine Miklosh

[email protected]

messaging coordinator

Naomi E. Miller

[email protected]

military liaison

Nathalie Swisher

[email protected]

new member welcome

Sylvia Gartner

[email protected]

new member welcome

Annette Ratliff

[email protected]

nfrw liaison

Jane Everhart

[email protected]

patron’s program co-chair

Debra Coffey

[email protected]

patron’s program co-chair

Amanda Martin

[email protected]

protocol

Laurie Kabes

[email protected]

research and current issues

Jan Ott

[email protected]

resolutions

The Honorable Patricia Harless

[email protected]

scholarships

Elizabeth Hanson-Walker

[email protected]

texas house of representative liaison

The Honorable Sarah Davis

[email protected]

texas senate liaison

The Honorable Donna Campbell

[email protected]

timekeeper

Mina Fitting

[email protected]

woman of distinction

Cindy Ann Stouff

[email protected]